gtkhtml 3.1.18 - en to fr translation catalogue (401 entries)

en: %s Dictionary
fr: Dictionnaire %s

en: <None>
fr: <Aucun>

en: <b>Alignment &amp; Behaviour</b>
fr: <b>Alignement &amp; Comportement</b>

en: <b>Background</b>
fr: <b>Arrière-plan</b>

en: <b>General</b>
fr: <b>Général</b>

en: <b>Layout</b>
fr: <b>Structure</b>

en: <b>Scope</b>
fr: <b>Étendue</b>

en: <span weight="bold">General</span>
fr: <span weight="bold">Général</span>

en: <span weight="bold">Layout</span>
fr: <span weight="bold">Structure</span>

en: <span weight="bold">Link</span>
fr: <span weight="bold">Lien</span>

en: <span weight="bold">Size</span>
fr: <span weight="bold">Taille</span>

en: <span weight="bold">Template</span>
fr: <span weight="bold">Modèle</span>

en: A_ddress
fr: A_dresse

en: Active Link Color
fr: Couleur des liens actifs

en: Add Keyboard Shortcuts
fr: Ajouter des raccourcis clavier

en: Add Word to
fr: Ajouter le mot à

en: Add Word to Dictionary
fr: Ajouter le mot au dictionnaire

en: Address
fr: Adresse

en: Alignment
fr: Alignement

en: Alphabeta item
fr: Élément alphabétique

en: Alphabetical List
fr: Liste alphabétique

en: Automatic
fr: Automatique

en: Automatically detect links
fr: Détecter automatiquement les liens

en: Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Background Image
fr: Image d'arrière-plan

en: Behavior
fr: Comportement

en: Blue
fr: Bleu

en: Blue Ink
fr: Encre bleu

en: Bold
fr: Gras

en: Bottom
fr: Bas

en: Bulleted List
fr: Liste à puces

en: C_ell
fr: C_ellule

en: C_olor:
fr: C_ouleur :

en: Cannot allocate default font for printing
fr: Impossible d'allouer la police par défaut pour l'impression

en: Cannot execute GNOME Spell control applet
    Try to install GNOME Spell if you don't have it installed.
fr: Impossible d'exécuter l'applet de contrôle GNOME Spell
    Essayez d'installer GNOME Spell s'il n'est pas installé.

en: Case _sensitive
fr: _Sensible à la casse

en: Cell
fr: Cellule

en: Cell Style...
fr: Style de la cellule...

en: Cell contents
fr: Contenu de la cellule

en: Center
fr: Centre

en: Center justifies the paragraphs
fr: Justifie au centre les paragraphes

en: Check Word Spelling...
fr: Vérification orthographique...

en: Check spelling of the document
fr: Vérifie l'orthographe du document

en: Choose Custom Color
fr: Choisissez une couleur personnalisée

en: Cite Quotation Color
fr: Couleur de la citation

en: Col_umn
fr: Col_onne

en: Colors
fr: Couleurs

en: Column
fr: Colonne

en: Column after
fr: Colonne après

en: Column before
fr: Colonne avant

en: Column span:
fr: Fusion de colonnes :

en: Composer Properties
fr: Propriétés de l'éditeur

en: Composer Properties planned
fr: Propriétés planifiées de l'éditeur

en: Confidential
fr: Confidentiel

en: Configure spell checking
fr: Configurer la vérification orthographique

en: Copy
fr: Copier

en: Copy selection to clipboard
fr: Copie la sélection dans le presse-papiers

en: Copy the selection
fr: Copie la sélection

en: Could not initialize Bonobo!
fr: Impossible d'initialiser Bonobo !

en: Could not load glade file.
fr: Impossible de charger le fichier glade.

en: Cr_ying
fr: _Pleurant

en: Cu_t
fr: Co_uper

en: Current _Languages
fr: _Langues actuelles

en: Custom Color:
fr: Couleur personnalisée :

en: Cut
fr: Couper

en: Cut selection to clipboard
fr: Coupe la sélection dans le presse-papiers

en: Cut the selection
fr: Coupe la sélection

en: Document Base
fr: Base du document

en: Document Title
fr: Titre du document

en: Dot item
fr: Élément puce

en: Draft
fr: Brouillon

en: Editable
fr: Éditable

en: Enable
fr: Activer

en: Enable spell checking
fr: Activer la vérification orthographique

en: Error loading file '%s': %s
fr: Erreur lors du chargement du fichier « %s » : %s

en: Find
fr: Rechercher

en: Find And Replace
fr: Recherche et remplace

en: Find _Again
fr: Rechercher de _nouveau

en: Find again
fr: Rechercher de nouveau

en: Find and Replace
fr: Rechercher et remplacer

en: Fixed Width Font
fr: Police à largeur constante

en: Fixed width
fr: Largeur constante

en: Fonts
fr: Polices

en: For printing
fr: Pour l'impression

en: GNOME HTML Editor
fr: Éditeur HTML GNOME

en: GNOME HTML Editor Control
fr: Contrôle de l'éditeur HTML GNOME

en: GNOME HTML Editor Factory
fr: Fabrique de l'éditeur HTML GNOME

en: General
fr: Général

en: Grab keys
fr: Capturer les touches

en: Graph paper
fr: Papier à carreaux

en: Green
fr: Vert

en: GtkHTML Editor Control
fr: Contrôle de l'éditeur GtkHTML

en: GtkHTML Editor Test Container
fr: Conteneur de test de l'éditeur GtkHTML

en: GtkHTML Test
fr: Test GtkHTML

en: GtkHTML Test Application
fr: Application de test GtkHTML

en: Hea_der style
fr: Style d'en-_tête

en: Header 1
fr: En-tête 1

en: Header 2
fr: En-tête 2

en: Header 3
fr: En-tête 3

en: Header 4
fr: En-tête 4

en: Header 5
fr: En-tête 5

en: Header 6
fr: En-tête 6

en: Header _1
fr: En-tête _1

en: Header _2
fr: En-tête _2

en: Header _3
fr: En-tête _3

en: Header _4
fr: En-tête _4

en: Header _5
fr: En-tête _5

en: Header _6
fr: En-tête _6

en: Horizontal alignment:
fr: Alignement horizontal :

en: Horizontal:
fr: Horizontal :

en: Html test
fr: Test Html

en: I_mage:
fr: I_mage :

en: Ignore Misspelled Word
fr: Ignorer le mot mal orthographié

en: Image Style...
fr: Style de l'image...

en: Image frame
fr: Cadre d'image

en: Indent
fr: Indenter

en: Indents the paragraphs less
fr: Diminue l'indentation du paragraphe

en: Indents the paragraphs more
fr: Augmente l'indentation du paragraphe

en: Input Methods
fr: Méthodes de saisie

en: Insert
fr: Insérer

en: Insert Crying smiley into document...
fr: Insère une frimousse pleurante dans le document...

en: Insert Frown smiley into document...
fr: Insère une frimousse renfrognée dans le document...

en: Insert HTML file into document...
fr: Insère un fichier HTML dans le document...

en: Insert HTML link into document...
fr: Insère un lien HTML dans le document...

en: Insert HTML template into document...
fr: Insère un modèle HTML dans le document...

en: Insert Indifferent smiley into document...
fr: Insère une frimousse indifférente dans le document...

en: Insert Laughing smiley into document...
fr: Insère une frimousse rigolante dans le document...

en: Insert Lick smiley into document...
fr: Insère une frimousse tirant la langue dans le document...

en: Insert Link
fr: Insérer un lien

en: Insert Oh no! smiley into document...
fr: Insère une frimousse Ho non ! dans le document...

en: Insert Sick smiley into document...
fr: Insère une frimousse malade dans le document...

en: Insert Smile smiley into document...
fr: Insère une frimousse souriante dans le document...

en: Insert Surprised smiley into document...
fr: Insère une frimousse surprise dans le document...

en: Insert Undecided smiley into document...
fr: Insère une frimousse indécise dans le document...

en: Insert Wink smiley into document...
fr: Insère une frimousse clignant de l'œil dans le document...

en: Insert image
fr: Insérer une image

en: Insert image into document...
fr: Insère une image dans le document...

en: Insert rule into document...
fr: Insère une barre dans le document...

en: Insert table into document...
fr: Insère une table dans le document...

en: Insert text file into document...
fr: Insère un fichier texte dans le document...

en: Insert: HTML File
fr: Insertion : fichier HTML

en: Insert: Text File
fr: Insertion : fichier texte

en: Italic
fr: Italique

en: Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: Labels
fr: Étiquettes

en: Left
fr: Gauche

en: Left align
fr: Aligner à gauche

en: Left justifies the paragraphs
fr: Justifie à gauche les paragraphes

en: Length:
fr: Longueur :

en: Li_ck
fr: _Tirant la langue

en: Link
fr: Lien

en: Link Style...
fr: Style du lien...

en: Link properties
fr: Propriétés du lien

en: Make the current Paragraph style Normal
fr: Mettre le paragraphe courant en style Normal

en: Make the current Paragraph style Preformat
fr: Mettre le paragraphe courant en style préformaté

en: Make the current Paragraph style Preformatted
fr: Mettre le paragraphe courant en style préformaté

en: Make the current paragraph a bulleted list
fr: Mettre le paragraphe courant en liste à puces

en: Make the current paragraph a list with roman numerals
fr: Mettre le paragraphe courant en liste numérotée à chiffres romains

en: Make the current paragraph a numbered list
fr: Mettre la paragraphe courant en liste numérotés

en: Make the current paragraph an H1 header
fr: Mettre le paragraphe courant en en-tête H1

en: Make the current paragraph an H2 header
fr: Mettre le paragraphe courant en en-tête H2

en: Make the current paragraph an H3 header
fr: Mettre le paragraphe courant en en-tête H3

en: Make the current paragraph an H4 header
fr: Mettre le paragraphe courant en en-tête H4

en: Make the current paragraph an H5 header
fr: Mettre le paragraphe courant en en-tête H5

en: Make the current paragraph an H6 header
fr: Mettre le paragraphe courant en en-tête H6

en: Make the current paragraph an address
fr: Mettre le paragraphe courant en adresse

en: Make the current paragraph an alphabetical list
fr: Mettre le paragraphe courant en liste alphabétique

en: Makes the text bold
fr: Met le texte en gras

en: Makes the text italic
fr: Met le texte en italique

en: Middle
fr: Milieu

en: Midnight
fr: Minuit

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Mozilla url dropped on Composer had wrong format (%d) or length (%d)
fr: L'URL Mozilla déposé sur l'éditeur avait le mauvais format (%d) ou la mauvaise longueur (%d)

en: New Link Color
fr: Couleur des nouveaux liens

en: New shortcut:
fr: Nouveau raccourci :

en: No misspelled word found
fr: Aucun mot mal orthographié trouvé

en: None
fr: Aucun

en: Number item
fr: Élément numéroté

en: Numbered List
fr: Liste numérotée

en: Numbered _List
fr: Liste _numérotée

en: Oh _no!
fr: _Ho non !

en: On screen
fr: Pour l'écran

en: Open file...
fr: Ouvrir un fichier...

en: Other...
fr: Autre...

en: Page Style...
fr: Style de la page...

en: Paper
fr: Papier

en: Paragraph
fr: Paragraphe

en: Paragraph Style...
fr: Style du paragraphe...

en: Paste
fr: Coller

en: Paste Quotation
fr: Coller la citation

en: Paste _Quotation
fr: Coller la _citation

en: Paste from clipboard
fr: Colle le contenu du presse-papiers

en: Paste the clipboard
fr: Colle le contenu du presse-papiers

en: Paste the clipboard as a quotation
fr: Coller le presse-papiers en citation

en: Percent
fr: Pourcentage

en: Perforated Paper
fr: Papier perforé

en: Place your text here
fr: Placez votre texte ici

en: Preformat
fr: Préformaté

en: Preformatted
fr: Préformaté

en: Print pre_view
fr: _Aperçu avant impression

en: Print preview
fr: Aperçu avant impression

en: Properties
fr: Propriétés

en: Purple
fr: Violet

en: Red
fr: Rouge

en: Redo
fr: Refaire

en: Redo previously undone change
fr: Refaire le changement précédemment défait

en: Redo the undone action
fr: Refait l'action annulée

en: Reload the page
fr: Recharger la page

en: Remove Link
fr: Enlever le lien

en: Replace
fr: Remplacer

en: Replace _All
fr: _Tout remplacer

en: Replace confirmation
fr: Remplacer confirmation

en: Replace:
fr: Remplacer :

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Ribbon
fr: Ruban

en: Right
fr: Droite

en: Right align
fr: Aligner à droite

en: Right justifies the paragraphs
fr: Justifie à droite les paragraphes

en: Roman List
fr: Liste à chiffres romains

en: Roman Numeral List
fr: Liste numérotée à chiffres romain

en: Roman item
fr: Élément à chiffre romain

en: Row
fr: Rangée

en: Row above
fr: Rangée au-dessus

en: Row below
fr: Rangée au-dessous

en: Row span:
fr: Fusion de rangée :

en: Rule
fr: Barre

en: Rule Style...
fr: Style de la barre...

en: S_ick
fr: _Malade

en: Sample
fr: Exemple

en: Save file as...
fr: Enregistrer sous...

en: Search _backward
fr: Rechercher en a_rrière

en: Select HTML fixed width font
fr: Sélectionnez une police HTML à largeur constante

en: Select HTML fixed width font for printing
fr: Sélectionnez une police HTML à largeur constante pour l'impression

en: Select HTML variable width font
fr: Sélectionnez une police HTML à largeur variable

en: Select HTML variable width font for printing
fr: Sélectionnez une police HTML à largeur variable pour l'impression

en: Select _All
fr: _Tout sélectionner

en: Select the entire contents of the document
fr: Sélectionne le contenu entier du document

en: Shaded
fr: Ombré

en: Shortcuts _type:
fr: _Type de raccourcis :

en: Show animated images
fr: Afficher les images animées

en: Si_ze:
fr: Tai_lle :

en: Spell checker
fr: Vérificateur orthographique

en: Spelling Error Color
fr: Couleur de le vérification orthographique

en: Strikeout
fr: Barré

en: Strikes out the text
fr: Barre le texte

en: Su_perscript
fr: Ex_posant

en: Su_rprised
fr: _Surpris

en: Submit Query
fr: Soumettre la requête

en: Subs_cript
fr: Indi_ce

en: Subscript
fr: Indice

en: Superscript
fr: Exposant

en: T_emplate:
fr: Modèl_e :

en: Table
fr: Tableau

en: Table Style...
fr: Style du tableau...

en: Table delete
fr: Supprimer le tableau

en: Table insert
fr: Insèrer un tableau

en: Target Base
fr: Base de la cible

en: Te_mplate...
fr: _Modèle...

en: Te_xt file...
fr: Fichier te_xte...

en: Template
fr: Modèle

en: Text
fr: Texte

en: Text Style...
fr: Style du texte...

en: The Monospace font to use for typewriter text
fr: La police à largeur constante à utiliser pour le texte à pas fixe

en: The base URL for relative references
fr: L'URL de base pour les références relatives

en: The base URL of the targe frame
fr: L'URL de base pour le cadre cible

en: The color of active link elements
fr: La couleur des éléments lien actif

en: The color of new link elements
fr: La couleur des éléments nouveau lien

en: The color of the cited text
fr: La couleur du texte cité

en: The color of the spelling error markers
fr: La couleur du marqueur des erreurs orthographiques

en: The color of visited link elements
fr: La couleur des éléments lien visité

en: The editted object was removed from the document.
    Cannot apply your changes.
fr: Le texte édité a été supprimé du document.
    Impossible d'appliquer les modifications.

en: The title of the current document
fr: Le titre du document courant

en: Thickness:
fr: Épaisseur :

en: Toggle typewriter font style
fr: Basculer le style de police machine à écrire

en: Top
fr: Haut

en: Typewriter
fr: Machine à écrire

en: Underline
fr: Souligné

en: Underlines the text
fr: Souligne le texte

en: Undo
fr: Annuler

en: Undo previous changes
fr: Annule les précédentes modifications

en: Undo the last action
fr: Annule la dernière action

en: Unindent
fr: Désindenter

en: Variable width
fr: Largeur variable

en: Vertical:
fr: Vertical :

en: Visited Link Color
fr: Couleur des liens visités

en: Whether the html can be edited
fr: Indique si l'HTML peut être modifié

en: Width:
fr: Largeur :

en: With:
fr: Avec :

en: Yellow
fr: Jaune

en: _Add
fr: A_jouter

en: _Alignment
fr: _Alignement

en: _Alignment:
fr: _Alignement :

en: _Alphabetical List
fr: Liste _alphabétique

en: _Background:
fr: _Arrière-plan :

en: _Backward
fr: En a_rrière

en: _Bold
fr: _Gras

en: _Border:
fr: _Bordure :

en: _Bulleted List
fr: Liste à _puces

en: _Center
fr: _Centrer

en: _Color:
fr: _Couleur :

en: _Columns:
fr: _Colonnes :

en: _Copy
fr: _Copier

en: _Decrease Indent
fr: _Diminuer l'indentation

en: _Delete
fr: _Supprimer

en: _Description:
fr: _Description :

en: _Edit
fr: _Éditer

en: _Find...
fr: _Rechercher...

en: _Font Size
fr: Taille de la _police

en: _Frown
fr: Ren_frogné

en: _HTML file...
fr: Fichier _HTML...

en: _Heading
fr: _En-tête

en: _Height:
fr: _Hauteur :

en: _Image:
fr: _Image :

en: _Increase Indent
fr: _Augmenter l'indentation

en: _Indifferent
fr: _Indifférent

en: _Insert
fr: _Insérer

en: _Italic
fr: _Italique

en: _Laughing
fr: _Rigolant

en: _Left
fr: _Gauche

en: _Link...
fr: _Lien...

en: _Link:
fr: _Lien :

en: _Next
fr: _Suivant

en: _Padding:
fr: _Bourrage :

en: _Paragraph...
fr: _Paragraphe...

en: _Paste
fr: C_oller

en: _Plain text
fr: Texte _plein

en: _Preformat
fr: _Preformater

en: _Redo
fr: _Refaire

en: _Refresh
fr: _Rafraîchir

en: _Regular Expression
fr: Expression _régulière

en: _Replace
fr: Re_mplacer

en: _Replace...
fr: Re_mplacer...

en: _Right
fr: _Droite

en: _Roman Numeral List
fr: Liste numérotée à chiffres _romains

en: _Row
fr: _Rangée

en: _Rows:
fr: _Rangées :

en: _Rule...
fr: _Barres...

en: _Smile
fr: _Sourire

en: _Smiley
fr: _Frimousse

en: _Source:
fr: _Source :

en: _Spacing:
fr: E_spacement :

en: _Spell Check Document...
fr: _Vérifier l'orthographe du document...

en: _Strikeout
fr: _Barré

en: _Style:
fr: _Style :

en: _Table
fr: _Tableau

en: _Table...
fr: _Tableau...

en: _Text...
fr: _Texte...

en: _Text:
fr: _Texte :

en: _URL:
fr: _URL :

en: _Undecided
fr: I_ndécis

en: _Underline
fr: _Souligné

en: _Undo
fr: A_nnuler

en: _Visit...
fr: _Visiter...

en: _Width:
fr: _Largeur :

en: _Wink
fr: _Clin d'œil

en: _Wrap Lines
fr: _Couper les lignes

en: _Wrap Text
fr: _Couper le texte

en: _X-Padding:
fr: Bourrage _X :

en: _Y-Padding:
fr: Bourrage _Y :

en: black
fr: noir

en: blue
fr: bleu

en: bright blue
fr: bleu vif

en: bright orange
fr: orange vif

en: brown gold
fr: marron or

en: custom
fr: personnalisé

en: dark blue
fr: bleu foncé

en: dark green
fr: vert foncé

en: dark green #2
fr: vert foncé #2

en: dark grey
fr: gris foncé

en: dark purple
fr: violet foncé

en: dark red
fr: rouge foncé

en: dull blue
fr: bleu pâle

en: dull blue #2
fr: bleu pâle #2

en: dull green
fr: vert pâle

en: dull purple
fr: violet pâle

en: follow
fr: suivre

en: gold
fr: or

en: gray
fr: gris

en: green
fr: vert

en: light blue
fr: bleu clair

en: light brown
fr: marron clair

en: light cyan
fr: cyan clair

en: light green
fr: vert clair

en: light grey
fr: gris clair

en: light orange
fr: orange clair

en: light purple
fr: violet clair

en: light yellow
fr: jaune clair

en: lime
fr: citron

en: navy
fr: bleu marine

en: pink
fr: rose

en: purple
fr: violet

en: purple #2
fr: violet #2

en: purplish blue
fr: bleu violacé

en: red
fr: rouge

en: red purple
fr: rouge violet

en: red-orange
fr: rouge-orange

en: sky blue
fr: bleu ciel

en: sky blue #2
fr: bleu ciel #2

en: very dark gray
fr: gris très foncé

en: white
fr: blanc

en: yellow
fr: jaune
